Menu
Szukaj
Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 6.00 - 17.00
Adres:
Przedszkole Nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi
16-400 Suwałki
ul. Putry 4b
tel. 87 567 15 54 - sekretariat
*Urszula Rutkowska - dyrektor
e-mail: dyrektor@p8.suwalki.eu
*Beata Kamińska – intendent
*Klaudia Buraczewska – pomoc administracyjna/referent
e-mail: sekretariat@p8.suwalki.eu
*Marta Wasilewska - prowadzenie strony internetowej
e-mail: strona.p8@gmail.com
Napisz do nas
Zapraszamy i czekamy na Was!
Pedagogika zabawy w edukacji przedszkolnej |
![]() |
Pedagogika zabawy rozwinęła się w latach 70-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Austrii jako metoda pracy z grupą, będąca wynikiem poszukiwań dróg wspierania rozwoju człowieka, polepszania komunikacji interpersonalnej oraz integracji grupy. Zadaniem pedagogiki zabawy jest dostarczanie osobom pracującym z dziećmi metod oddziałujących na sferę emocjonalną człowieka, sprzyjających ujawnianiu pozytywnych uczuć, wspomagających samodzielną aktywność, wzmacniających poczucie bezpieczeństwa, poprawiających komunikację i rozwijających współpracę w grupie, a także wywołujących refleksję nad własnymin doświadczeniami i przeżyciami. Wiara w człowieka, w jego dobroć i potencjał twórczych możliwości, to podstawy metod pedagogiki zabawy. Nauczyciel, który zna i stosuje te metody może świadomie i kreatywnie inspirować działania wychowanków. Zabawa jest najbarzdziej typową formą aktywności dzieci w wieku przedszkolnym. Dziecko w trakcie zabawy tworzy coś nowego, czyni siebie i otaczający świat tym wszystkim, o czym marzy lub pragnie być. Pedagogika zabawy ukierunkowuje organizowanie codziennych działań pedagogicznych. Za pomocą prostych przedmiotów codziennego użytku dziecko przenosi się w świat fantazji, bawi się i poznaje to, co dla niego niedostępne.
Pedagogika zabawy ma pewne zasady:
Realizacja tychże zasad w pedagogice zabawy służy wzmocnieniu motywacji uczenia się oraz motywacji do pracy w grupie.
Można wyodrębnić nastepujące rodzaje zabaw, stosowanych w pedagogice zabawy:
Przykładowe zabawy do wykorzystania:
Papierowe kule – przygotowujemu kule z gazet, można nimi rzucać jak piłką, podawać między sobą, rzucać do celu.
Ludzie do ludzi – dobieramy się parami, prowadzący daje polecenia, które wszyscy wykonują np.:"ucho do ucha", "stopa do kolana", "lewa dłoń do pleców", "policzek do policzka". Na hasło: "ludzie do ludzi" trzeba szybko zmienić parę. Kto zostanie bez pary, prowadzi zabawę dalej.
Taniec z balonami – wszyscy razem bawią się balonami, odbijają je, tańczą z nimi, na przykład trzymając je między kolanami, brzuchami, odbijając je jednym palcem, itp.
Odlot na balonach – na znak prowadzącego wszyscy jednocześnie siadają na swoich balonach (starając się żeby pękły).
Opracowanie: mgr Marta Wasilewska mgr Alicja Puza |