Menu
Szukaj
Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 6.00 - 17.00
Adres:
Przedszkole Nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi
16-400 Suwałki
ul. Putry 4b
tel. 87 567 15 54 - sekretariat
*Urszula Rutkowska - dyrektor
e-mail: dyrektor@p8.suwalki.eu
*Beata Kamińska – intendent
*Klaudia Buraczewska – pomoc administracyjna/referent
e-mail: sekretariat@p8.suwalki.eu
*Marta Wasilewska - prowadzenie strony internetowej
e-mail: strona.p8@gmail.com
Napisz do nas
Zapraszamy i czekamy na Was!
Programy edukacyjne |
![]() |
PRZEDSZKOLNY ZESTAW PROGRAMÓW ROK SZKOLNY 2019/2020
PROGRAMY WŁASNE
INNOWACJE PEDAGOGICZNE
Nasze Przedszkole w roku szkolnym 2020/2021 wzięło udział w projekcie „Czyste powietrze wokół Nas” organizowanym pod patronatem Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Od najmłodszych lat należy uczyć dzieci umiejętności radzenia sobie z zachowaniami, które mogą być dla nich szkodliwe. Dzieci powinny wiedzieć, że mają prawo powiedzieć „nie” dorosłemu, który sięga po papierosa w ich pobliżu. Głównymi celami projektu były:
Program edukacyjny "Skąd się biorą produkty ekologiczne?” opracowany został przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedszkolaki podczas zajęć oraz zabaw dowiedziały się czym są produkty ekologiczne, jak wygląda proces ich powstawania oraz jakim symbolem są oznaczone. Wspólnie rozpoznawaliśmy poszczególne produkty spożywcze, szukając na nich symbolu listka złożonego z gwiazdek. Przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego odżywiania oraz piramidę żywienia. Nie zabrakło również wspólnego przygotowywania zdrowych pyszności, m.in. soku marchwiowo-jabłkowego. Zdobytą wiedzę oraz umiejętności będziemy mogli stosować w codziennym życiu.
Program edukacyjny polegający na realizacji zajęć obejmujących tematykę zdrowego żywienia i gotowania. Wspiera on dzieci w budowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. XI - "Dlaczego jedzenie jest ważne?” I - "Skąd bierze się jedzenie?" III - "Dlaczego warto umieć gotować, czyli przygoda w kuchni”.
Dzieci z grup 5 i 6- letnich oraz ich rodzice uczestniczyli w realizacji projektu „Emocje i uczucia- jak sobie z nimi radzić”. W ramach projektu odbyły się zajęcia edukacyjne w grupach, spotkania otwarte z dziećmi i rodzicami oraz spotkanie warsztatowe dla rodziców. Głównym celem projektu było ukształtowanie u dzieci adekwatnego obrazu własnej osoby, wzrost rozumienia odczuwanych przez siebie i innych emocji oraz okazywania ich w sposób akceptowalny społecznie. Realizacja: „Emocje i uczucia - jak sobie z nimi radzić”
To ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej dla zerówek i klas I-III szkół podstawowych objęty Honorowym Patronatem Pierwszej Damy, Agaty Kornahauser-Dudy. Prowadzony jest od 2010 roku i od samego początku towarzyszy mu troska o zdrowie młodego pokolenia. Dzięki bogatej, wieloaspektowej i spójnej formule projekt doskonale wpisuje się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. W ciągu ostatnich kilkunastu lat drastycznie zmienił się styl życia dzieci – spożywają one zbyt dużo wysokoenergetycznych pokarmów (chipsów, batonów, fast foodów, słodkich napojów gazowanych), a wolny czas spędzają przed komputerem lub telewizorem. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Wiadomo jednak, że te zgubne w skutkach tendencje można odwrócić. Głównym celem projektu jest zatem wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.
W roku szkolnym 2018/2019 nasze przedszkole przystąpiło do MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”
Celem głównym projektu jest rozwijanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą. Cele szczegółowe:
Zobacz: „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” - Międzynarodowy Projekt Edukacyjny
Mistrzowie Kodowania to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach/przedszkolach. W ramach zajęć dzieci uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch. Nauczyciele biorący udział w programie zostali przeszkoleni przez ekspertów, by prowadzić zajęcia programowania podczas zajęć edukacyjnych. Projekt realizowany jest przez Samsung Electronics Polska we współpracy z Partnerami: Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją CoderDojo, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji” przy wsparciu grupy SuperBelfrzy RP. Szkolenie nauczycieli „Kodowanie na dywanie”
AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA
Już po raz kolejny przystąpiliśmy do „Klubu Bezpiecznego Puchatka”, ogólnopolskiego programu edukacyjnego, który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych. Dzieci wkraczają w nową rzeczywistość, która wymaga od nich większej samodzielności i odpowiedzialności. Poznawanie świata, zawieranie nowych znajomości, zdobywanie ważnych umiejętności, to czas wspaniałej przygody, warto więc go wykorzystać nie szczędzą starań, by chronić dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo w każdej sytuacji. CELE PROGRAMU: - Edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci.
Organizatorem Projektu edukacyjnego „Cztery żywioły – dzieci natury” jest Przedszkole nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach oraz Wigierski Park Narodowy. Projekt edukacyjny „CZTERY ŻYWIOŁY - DZIECI NATURY" (PDF)
Program Destination Imagination – Oczyma Wyobraźni to program kreatywnego myślenia, dający możliwość odkrywania i wydobywania niezmierzonych potencjałów dziecięcej wyobraźni.
Nasze przedszkole przystąpiło do międzynarodowego programu Destination Imagination - Oczyma Wyobraźni. Stworzona została drużyna, która pod okiem trenera odkrywa i rozwija pokłady własnej wyobraźni oraz kreatywności. Ponadto w ramach projektu stosuje się charakterystyczne dla tego programu techniki motywujące do aktywności twórczej w pracy drużyny, jak również podczas codziennych zabaw i gier w grupach przedszkolnych. Program zakłada, iż jednym z wyznaczników sukcesu w dorosłym życiu jest kreatywność, będąca wrodzoną cechą każdego człowieka. Poprzez jej rozwijanie, kształtujemy umiejętność wychodzenia poza schematy i szablony myślowe, tym samym wychowując człowieka o otwartym, twórczym umyśle. Pamiętajmy, że „logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B, wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie” (A.Einstein). Destination Imagination (DI) jest największym na świecie programem dla dzieci i młodzieży zorientowanym na kreatywne rozwiązywanie problemów. Działa w 42 krajach, na sześciu kontynentach. Skupia rocznie 20 000 uczestników. Daje możliwość odkrywania i wydobywania niezmierzonych potencjałów dziecięcej wyobraźni. Jest też ekscytującą przygodą dla tych, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, zdolności i talenty. DI bazuje na koncepcji myślenia dywergencyjnego (rozbieżnego) zakładającego, że istnieje więcej niż jedna droga do rozwiązania problemu. Program zachęca dzieci do podejmowania procesu tworzenia - w oparciu o własne mocne strony. Nawiązuje do koncepcji inteligencji wielorakich H. Gardnera, zakładającej, że inteligencja jest dynamiczna i wielopłaszczyznowa. Pozwala odkrywać różnorodne uzdolnienia, przełamywać bariery, kształtować motywację wewnętrzną i zwiększać poczucie własnej wartości. W programie odkrywane są często ”nieoszlifowane diamenty”, a dzieci o różnorodnych predyspozycjach stają się: technikami, naukowcami, aktorami, analitykami, komikami, językoznawcami, muzykami. DI uczy przede wszystkim kreatywnego rozwiązywania problemów, tworzenia innowacji, pracy zespołowej podczas rozwiązywania ekscytujących wyzwań, zarządzania czasem, zasobami ludzkimi, materiałami, finansami i pomysłami. Uczy także umiejętności skutecznej komunikacji i prezentacji wytworów własnej pracy i pracy zespołu. Uczestnicy programu:
W skrócie uczestnictwo w programie DI to… Wyzwania …Nauka przez Przeżywanie… Poznawanie… Eksperymentowanie… Poszukiwanie… Tworzenie… Kreatywność… Praca zespołowa… Przyjaźń… Przygoda… Zabawa… Rozwój … Podróż w Wyobraźnię… Rezultaty, które cieszą… „W XXI wieku walutą będą pomysły”
Nasza placówka jest uczestnikiem programu „Dzieciństwo bez próchnicy”. Program jest inicjatywą współfinansowaną w ramach Szwajcarsko - Polskiego Programu, w ramach współpracy Szwajcarii z nowymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz ze środków Ministerstwa Zdrowia. Swoim zasięgiem obejmuje teren całego kraju. Celem głównym Projektu jest obniżenie częstotliwości występowania próchnicy zębów u dzieci w wieku 0-5 lat. „Dzieciństwo bez próchnicy” oferuje szereg korzyści zarówno dla przedszkoli, jak i przedszkolaków oraz ich rodziców. Przedszkola, które zdecydują się na udział w projekcie, otrzymają atrakcyjne pakiety edukacyjne niezbędne do prowadzenia zajęć z najmłodszymi. Nauczyciele zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności, które pomogą im urozmaicić prowadzone przez siebie zajęcia.
Akademia Zdrowego Przedszkolaka
Akcje mają charakter społeczny i dla uczestników są bezpłatne. Służą upowszechnieniu wśród dzieci zdrowych i bezpiecznych nawyków.
Każdego roku poruszamy się w trzech szeroko zakrojonych obszarach tematycznych: Piramida Żywienia Przedszkolaka
Zdrowy Przedszkolakkładzie nacisk na profilaktykę przeziębień i zachorowań dzieci w okresie jesiennym i zimowym (akcja pokazuje, jak ważne jest właściwe ubieranie dziecka, odpowiednie żywienie, dbanie o higienę (w tym także jamy ustnej) oraz aktywność fizyczna dla zachowania zdrowia i wzmocnienia odporności malucha). Pierwsza edycja akcji rozpocznie się 5 listopada tego roku. Bezpieczny Przedszkolakpomoc rodzicom w dostrzeżeniu zagrożeń czyhających na dziecko w czasie wakacji i ferii zimowych oraz wskazanie, jak zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, na jakie każdego dnia jest narażone (bezpieczny wypoczynek nad wodą, w lesie i w górach, bezpieczna podróż, wskazówki dla dziecka, jak się zachować, gdy się zgubi). Uświadamiamy także same dzieci, jakich sytuacji powinny unikać, do kogo zwrócić się o pomoc w razie niebezpieczeństwa, uczymy ważnych numerów alarmowych. Patronat merytoryczny nad akcją obejmuje WOPR.
Akademia Super PrzedszkolakaOgólnopolski Program Edukacyjny „Akademia Super Przedszkolaka” to akcja, której celem jest zwrócenie uwagi dzieci na dwie główne kwestie: zasady zdrowego odżywiania oraz zasady dobrego zachowania się. Na podstawie przesłanych materiałów w przedszkolach odbywać się będą zajęcia edukacyjne, w trakcie których dzieci dowiedzą się, jak prawidłowo się odżywiać, aby rosnąć zdrowo. Poznają odpowiedzi na pytania: po co jemy? Jak jedzenie wpływa na organizm? Co jeść, by zdrowo rosnąć? W programie pojawią się także tematy dotyczące właściwego zachowania się przy stole, kultury osobistej, relacji z innymi oraz zabawy w grupie. http://akademia-super-przedszkolaka.pl/
Zdrowy początekW przedszkolu realizowany jest program edukacji medycznej „Zdrowy początek”. Podstawowym celem edukacji medycznej jest nabywanie wiedzy, kształtowanie umiejętności, przekonań i postaw niezbędnych do zachowania zdrowia własnego i innych poprzez:
Według podstawy programowej wychowania przedszkolnego celem edukacji prozdrowotnej jest kształtowanie umiejętności dbania o swoje zdrowie, realizacji. „Zdrowy początek” Edukacja medyczna dla przedszkolaków wprowadza dzieci w świat związany ze zdrowiem. Dzieci dowiadują się jak zbudowane jest ich ciało, jak funkcjonują główne narządy oraz zmysły, poznają różne choroby i szkodliwe substancje, które dzieci mogą spotkać na co dzień. Program pokazuje jak w prosty sposób zachęcić dziecko do zgłębiania wiedzy na temat funkcjonowania jego ciała. Pozwala kształtować prozdrowotne przyzwyczajenia i nawyki.
Misja VelvetkiProgram edukacyjny „Misja Velvetki” jest zgodny z zaleceniami Narodowego Programu Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Program ma na celu utrwalenie odpowiednich nawyków i umiejętności dotyczących higieny osobistej. Jednym z jej podstawowych elementów jest właściwa higiena nosa. Ma ona szczególne znaczenie w zapobieganiu grypie oraz infekcjom kataralnym. Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo często są nieświadome istnienia zarazków przenoszonych drogą kropelkową. Właściwe korzystanie z chusteczek higienicznych oraz częste mycie rąk są podstawowymi zasadami higieny osobistej, które powinien przyswoić każdy maluch przed rozpoczęciem nauki w szkole. http://www.rodzice.pl/pod-naszym-patronatem/Misja-Velvetki-II-etap-programu-zakonczony.html
Akademia AquafreshJest to już II Edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków koncentrującym się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Uczenie dzieci już od pierwszych lat życia mycia ząbków, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych. Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh jest wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce. http://www.akademia-aquafresh.pl/
Mamo, Tato wolę wodę!rogram „Mamo, Tato, wolę wodę!” został zainicjowany przez Żywiec Zdrój S.A. Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Partnerami merytorycznymi programu są Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. IV edycja programu „Mamo, tato, wolę wodę!” została także objęta patronatem honorowym przez Ministra Edukacji Narodowej. http://www.wolewode.pl/kampania
Pogromcy zarazkówProgram edukacyjny „Pogromcy zarazków” przygotowanym pod patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.Celem tej inicjatywy jest uświadomienie dzieciom zagrożeń, jakie stanowią dla zdrowia chorobotwórcze zarazki, z którymi stykają się na co dzień oraz kształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych. Przedszkolaki poznają sytuacje, w których należy myć ręce oraz mają szansę utrwalić nawyk prawidłowego mycia rąk. http://www.pogromcyzarazkow.pl/pl/cms/strona-glowna/
Czyste powietrze wokół nasProgram jest przeznaczony dla dzieci 5 i 6 letnich uczęszczających do przedszkoli i do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Obejmuje również rodziców dzieci oraz pracowników przedszkoli. Ma on na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. http://www.gis.gov.pl/dep/?lang=pl&dep=11&id=73
Święto drzewaŚwięto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku 10 października. Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska oraz zainspirowanie uczestników do podjęcia lokalnych działań dotyczących sadzenia i ochrony drzew w celu zmniejszenia skutków zmian klimatu na Ziemi. Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.
Kubusiowi Przyjaciele NaturyProgram „Kubusiowi Przyjaciele Natury” jest organizowany przez firmę Tymbark oraz markę Kubuś. Celem programu skierowanego do przedszkolaków jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. uprawianie ogródków, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, konkursów plastycznych oraz przed stawień dla rodziców, i wiele innych ekologicznych działań. Przedszkola, które realizują projekty, otrzymują zaszczytny tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury” potwierdzony Certyfikatem, materiały edukacyjne oraz nagrody i dyplomy dla dzieci. http://www.przyjacielenatury.pl
AutochodzikProgramie edukacyjnym w zakresie wychowania komunikacyjnego. Zajęcia prowadzili przedstawiciele Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT w Suwałkach. Zajęcia miały na celu przygotowanie dziecka do samodzielności w ruchu drogowym, poprzez zabawę dzieci uczyły się jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Dzieci bawiły się wspaniale w kolorowym miasteczku drogowym, zdobywały swoje pierwsze prawo jazdy, były „przejażdżki” mini-samochodzikami, konkursy sprawnościowe i „egzamin” z wiedzy na temat ruchu drogowego.
Dodaj język polski do ulubionych
|